Ana Sayfa Sayılar Yayın İlkeleri Sipariş Formu Linkler İletişim English
Detaylı Arama  
Akmed Anmed Web Sitesini Ziyaret Etmek ?in T?klay?n?z.
Akmed etkinlikleri ve duyuruları hakkında bilgi almak isterseniz listemize üye olunuz.
E-Mail:
İsim:
Soyisim:
 
 
 
 

Ö Z E T

Yeni Bulgular Işığında Elmalı Yaylası
Nevzat ÇEVİK*

Bu yazıda, Elmalı Yaylası'nın pek fazla bilinmeyen tarihsel dönemlerini aydınlatmak amacıyla yapılan ön araştırmalar da saptanan daha önceden tanınmayan antik yerleşimler ve özellikle de İslamlar üzerinde durulmaktadır.

Kızılca: köyün yaslandığı tepede, Likya klasik mezar geleneğinde kaya yüzeyine açılmış iki kaya mezarı yeralır. Mezarlardan birinin altındaki Likçe yazıtta Perikles'in adının geçmiş olması, bölgenin Klasik dönemde Likya sınırlan içinde olduğunu ve Limyra ile de özel bir bağı bulunduğunu göstermesi yönünden önemlidir.

İslamlar: köyün kuzeybatısında uzanan tepede saptanan kalıntılar, kıyı Likya'dan bildiklerimizin yanında özel yeni örnekler de içerir. Bunlardan ilki agık hava tapınmayla ilgili kült kayalığıdır. Buradaki iki katlı ahşap taklidi cephesi olan bir mezar ise, içerde cesetlerin klineler üstündeki, ahşap lahitlere bırakıldığını belgeleyen izler taşır. Mezarın üzerideki kabartmada, oturan iki kadın arasında, klineye uzanan adam içkisini içerken, daha küçük üç figür de onlara hizmet etmektedir. Bu alanda ayı avı sahneli diğer bir kabartma daha vardır.

Armutlu: köyde bir kaya lahdi ve her biri ayrı tipte dört kaya mezarı saptanmıştır. Geniş bir alana yayılmış mezarlardan,burada da yoğun bir Likya yerleşiminin varlığı anlaşılmaktadır.

Bu saptamalar, özellikle kaya anıtlarındaki birlik, Likya'nın kuzeyde Elmalı'nın güneyine. kadar çıktığını ve yerleşim karakterinin "yaylak" amacını aşan boyutta olduğunu açıkça göstermiştir.


*Yard. Doç. Dr. Nevzat Çevik, Akdeniz Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü - Antalya.

Özet Listesi