Ana Sayfa Sayılar Yayın İlkeleri Sipariş Formu Linkler İletişim English
Detaylı Arama  
anakkale Seramikleri Koleksiyonu
Akmed etkinlikleri ve duyuruları hakkında bilgi almak isterseniz listemize üye olunuz.
E-Mail:
İsim:
Soyisim:
 
 
 
 

Ö Z E T

Ağzıkara Han Örneğinde Anadolu Selçuklu Dönemi Taşçı İşaretlerinin Belgelenmesi Üzerine Sistematik Bir Yaklaşım
Demet Ulusoy BİNAN* – Can BİNAN**

Ortaçağ Anadolu Türk mimarisinde, yoğun olarak 12.-15. yüzyıl arasındaki zaman dilimi içinde, taş yapılar üzerinde taşı işleyenler tarafından yapılmış, taşçının hem kimliğini hem sorumluluğunu belirtmek için yaptığı “kimlik işaretleri” ve taşçıların ocakta ya da şantiyede taşı kendinden sonra kullanacak olanlara yardımcı olmak üzere yaptıkları “faydacı işaretler” bulunmaktadır.

Çalışmamızda, yapıların her birinin birer belge olduğu unutulmadan yapılar üzerindeki taşçı işaretleri üzerinden okumalar yaparak Anadolu Selçuklu Dönemine ait yapı üretim düzeni ve yapıların üretim süreçlerinin aydınlatılması ve bunun için taşçı işaretlerinin tanımlanması ve belgelenmesinde kullanılacak yöntemi oluşturmak amaçlanmıştır.

Giriş kısmında Anadolu Selçuklu Dönemi yapı üretim ortamı, düzeni ve taşçı işaretleriyle ilgili önceden yapılmış araştırmalara değinilmiş, sunulan araştırmanın amacı ve yöntemi anlatılmıştır. Ağzıkara Han’da “Taşçı İşaretleriyle İlgili Saptama, Belgeleme ve Çözümlemeler” başlığı altında; taşçı işaretleri inceleme yöntemi, taşçı işaretlerindeki biçimsel özellikler, taşçı işaretlerinin konumu, bezemeli yapı öğelerinde taşçı işareti kullanımı, taşçı işaretlerinin işlevsel özellikleri, işaretsiz taşlara ait değerlendirme ve taşçı işaretleri üzerinden yapım sürecinin belirlenmesi ile ilgili değerlendirmeler yapılmıştır. Sonuç kısmında ise taşçı işaretlerinin çeşitli özellikleri ve yapı üzerindeki konumu açısından ayrıntılı incelemelerin yapılması ile hem yapı ölçeğinde hem de Anadolu Selçuklu Dönemi için yapı üretim süreci aşamaları ve yapı üretim düzeni için ipuçları elde edilebilirliğine vurgu yapılarak, bu doğrultuda taşçı işaretlerinin tanımlama ve belgelenmesine yönelik inceleme yöntemi ortaya konulmuştur.


* Prof. Dr. Demet Ulusoy Binan
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Restorasyon Anabilim Dalı, Fındıklı, İstanbul
** Doç. Dr. Can Binan
Yıldız Teknik Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Restorasyon Anabilim Dalı, İstanbul

Özet Listesi