Ana Sayfa Sayılar Yayın İlkeleri Sipariş Formu Linkler İletişim English
Detaylı Arama  
Akdeniz Medeniyetleri Ara?t?rma Enstits
Akmed etkinlikleri ve duyuruları hakkında bilgi almak isterseniz listemize üye olunuz.
E-Mail:
İsim:
Soyisim:
 
 
 
 

Ö Z E T

Mersin Müzesi'ndeki Bir Grup Leeuwendaalder
Oğuz TEKİN*
Yaşar ÜNLÜ**

'Leeuwendaalder'ler ilk kez 1575 yılında Hollanda eyalet darphanesinde basılmış ve 1576 yılından itibaren prototip haline gelmişlerdir. Arka yüzündeki aslan figürü nedeniyle 'Leeuwendaalder' yani 'aslanlı dolar' adını almışlardır. Ön yüzünde bir şövalye figürü yer alan bu sikkelerin arka yüzünde şaha kalmış bir aslan figürü görülür.
Aslanlı dolar darp eden Hollanda(Netherlands) Birleşik Eyaletleri şunlardır: Holland, Friesland, Westfriesland, Utrecht, Gelderland ve Overijssel. Ayrıca Overijssel'den üç kent, Deventer, Kampen ve Zwolle de bu sikkelerden basmıştır.

16. yüzyılın sonlarında ya da 17. yüzyılın başlarından itibaren bu aslanlı dolarlardan Doğu Akdeniz (Levant) ticaretinde kullanılmak üzere büyük miktarlarda basılmıştır. 'Leeuwendaalder'ler Osmanlı'da 'aslanlı guruş', 'esedî guruş' ve de 'abu-kelb' adlarıyla tanınıyordu. Aslanlı dolarlar son kez 1713 yılında basıldı fakat özellikle Levant'ta 18. yüzyılın sonlarına kadar kullanımda kaldı.

Burada sunulan katalogda, 1992 yılında Mersin Müzesi'ne alınan toplam 42 aslanlı dolar yer almaktadır. Söz konusu sikkelerin eyalet ve imparatorluk darphanelerine göre dağılımı şöyledir:

Holland 3
Westfriesland 13
Utrecht 4
Gelderland 5
Overijssel 10
Deventer 1
Kämpen 4
Zwolle 2
TOPLAM 42

*Doç. Dr. Oguz Tekin, İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Eskiçağ Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi, İstanbul
**Yasar Unlu, Mersin Muzesi, Müze Araştırmacısı - Mersin

Özet Listesi