Ana Sayfa Sayılar Yayın İlkeleri Sipariş Formu Linkler İletişim English
Detaylı Arama  
Akmed Anmed Web Sitesini Ziyaret Etmek ?in T?klay?n?z.
Akmed etkinlikleri ve duyuruları hakkında bilgi almak isterseniz listemize üye olunuz.
E-Mail:
İsim:
Soyisim:
 
 
 
 

Ö Z E T

Hanedanlık Yerleşmesinden Otonom Kente Gelişme: Klasik Çağda Likya'da Akültürasyon
Frank KOLB*

Kaş yakınında bulunan antik Kyaneai Kenti bölgesinin 1989 yılından itibaren Tübingen Üniversitesi tarafından ayrıntılı biçimde araştırılması akültürasyon konusu hakkında çok detaylı bilgiler vermektedir. 1992 yılında Avşar Tepesi'nde keşfedilmiş olan önemli Arkaik ve Klasik çağ Likya yerleşimi Grek kültüründen etkilenmemiş ve belirgin bir Anadolu karakteri, ayrıca Likya ev ve mezarlarının erken gelişimini göstermektedir. Akropol, kısmen surlarla çevrilmiş olan mesken mahallerin yanında, mezarlar, bir tapınak ve bir seyirci tribünü içeren Grek Agorası işlevini görmüş olan bir meydana sahiptir.

Siyasi toplantıların burada tertiplenip tertiplenmediği ise henüz açık olan bir sorudur. Avşar Tepesi hanedan yerleşiminin Kyaneai bölgesine sahip olmasını, kentin büyüklüğü, bölgenin Avşar Tepesi çevresinde en yoğun yerleşim dağılımı göstermesi ve savunma sistemi belirlemektedir. Ancak M.Ö. IV. yüzyılın ilk yarısında bölgenin siyasi coğrafyası esaslı bir değişime uğramıştır. Olasılıkla Limyra Kralı Perikle Avşar Tepesi'nin egemenliğini sona erdirerek, yerine Trysa hanedan yerleşiminin önem kazanmasına sebep olmuştur. Bu yerleşim Avşar Tepesi'nde olduğundan çok daha fazla Grek kültürü etkisi göstermektedir. Daha sonra, olasılıkla Mausolos egemenliği altında, bölgeye Grek polis sistemi ithal edilip Kyaneai Polis'i merkez seçilmiş ve bu önceki hanedan yerleşimi Grek kentinin bünyesine göre şekillendirilmiştir. Ayrıca, bölgenin ekonomik ve sosyal yapısı yeni siyasi sisteme uydurulmuştur.


*Prof. Dr. Frank Kolb. Universitat Tübingen, Historisches Seminar, Abteilung für Alte Geschichte, Willhelmstr. 3, D-72074 - Tübingen.

Özet Listesi