Ana Sayfa Sayılar Yayın İlkeleri Sipariş Formu Linkler İletişim English
Detaylı Arama  
Akmed Anmed Web Sitesini Ziyaret Etmek ?in T?klay?n?z.
Akmed etkinlikleri ve duyuruları hakkında bilgi almak isterseniz listemize üye olunuz.
E-Mail:
İsim:
Soyisim:
 
 
 
 

Ö Z E T

Myndos'tan Ölü Yemeği Sahneli İki Stel
Mustafa ŞAHİN*

Bu makalede incelenen iki stel bugün Bodrum Müzesinde bulunmaktadır ve büyük bir olasılıkla Myndos'ta (bugün Gümüşlük) bulunmuşlardır. Çok az kalıntısı kalmış olan antik kent Halikarnassos'taki Karya Yarımadası'nın batı kıyısında yer almaktadır.

Müze envanterine göre ölü yemeği tasvirli Stel I Myndos'tan (Gümüşlük) gelmiş olmalıdır. Tasvirin ana konusu klinede yatan, bu şekliyle ve de sağ elinde tuttuğu Rhythonu ile heroize edildiği düşünülen bir adamdır. Adamın sağında bir kadın oturmaktadır. Kadının mantosunu taşıyış ve kolunu tutuş biçiminden onun Pudicitia ya da Pudicitia Saufeia tipinde betimlenmiş olduğunu görmekteyiz. Sağ eli ile mantosunu çene hizasında tutmaktadır. Stilistik kriterlere göre Stel I, M.Ö. II. yy'ın III. çeyreğine tarihlenebilir.

Benzer bir betimleme de Stel II'de görülmektedir. Bu sahnede, klinede yatan adam da yine sağ elinde tuttuğu Rhython'dan ve yılan tasvirinden ötürü heroize edilmiş olmalıdır. Adamın ayakları, önünde oturan kadının oturuş biçimi ender görülmektedir. Kadının vücudunun üst kısmının örtülü (giysili) olmamasından dolayı onun da heroize edildiği düşünülmektedir. Stilistik kriterlere göre bu stel M.Ö. 160 -150 yıllarına tarihlenebilir.

Müze envanterinde Stel II'nin buluntu yeri hakkında ne yazık ki bir bilgi yoktur. Ancak bu stelin Stel I ile benzerliğinden dolayı her iki stelin de aynı atölyede yapıldıkları düşünülmelidir. Bu atölye ise büyük bir ihtimalle Myndos'ta olmalıdır.


*Doç. Dr. Mustafa Şahin. Selçuk Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Arkeoloji Bölümü, 42031 - Konya

Özet Listesi