Ana Sayfa Sayılar Yayın İlkeleri Sipariş Formu Linkler İletişim English
Detaylı Arama  
Akmed Anmed Web Sitesini Ziyaret Etmek ?in T?klay?n?z.
Akmed etkinlikleri ve duyuruları hakkında bilgi almak isterseniz listemize üye olunuz.
E-Mail:
İsim:
Soyisim:
 
 
 
 

Ö Z E T

Aspendos Su Kemeri ve Eurymedon Irmağı'ndaki Roma - Selçuk Köprüsü
Paul KESENNER*
Susan PİRAS*

1998 yılında ikincisi düzenlenen “Aspendos Su Kemeri Araştırma Programı”nda Selçuk köprüsü ve onun Roma Dönemi öncülünün izleri incelenerek, makalede araştırma sonuçları ile köprü üstündeki Selçuk yazıtıyla ilgili farklı yorumlardan elde edilen bilgiler tartışılmıştır.

Aspendos Akropol’ünün 2 km. güneyinde Eurymedon Irmağı (Köprüçay-Köprüpazarı çay) üzerinde yer alan Selçuk köprüsü yapım tekniği ile dikkat çekicidir. Bugünkü konumuyla 5 m. genişliğindeki köprü karşı sahile ulaşmadan önce ırmağın ortalarında iki, kere 90 derecelik dönüş yapar. Bu dönüşlerle ilgili olarak en çok kabul gören açıklama, kıvrımlı bir köprünün savunmasının düz planlı bir köprüden daha kolay olduğudur. Ancak, yazara göre teknik açıdan yaklaşıldığında bu teorinin bir anlam yoktur.

Nehrin sağ kıyısında Roma Dönemi kökenli olan rampa benzeri bir yapının kalıntıları vardır. Bugün, izole edilmiş gibi duran yapı, Selçuk köprüsünün öncülünün olduğunu düşündürür. Selçuk köprüsünün payandalarında ve, sol yakadaki rampasında Roma Dönemi'nden devşirme malzeme bulunmaktadır. Açıkça anlaşıldığına göre, Selçuklu mimarlar tahrip olmuş eski köprünün malzemelerini tekrar kullanmışlardır. Ancak Su Kemeri’ne ait çok sayıda taş bloğun Roma Dönemi köprüsü yapımında da devşirme olması şaşırtıcıdır. Nehrin aktığı yöne göre sağ taraftaki tamamlanmamış Selçuk yazıtı, nehir yatağında bulunan bir parçasıyla birlikte Selçuk köprüsünün yapımıyla ilgili bilgi verir.


*Drs. H. P. M. Kesenner. c/o L&L, van Slichtenhorststraat 13, 6524 JH Nijmegen - The Netherlands.
**Drs. S. A. G. Piras Groesbeekseweg 118 6524 DL Nijmegen - The Netherlands.

Özet Listesi