Ana Sayfa Sayılar Yayın İlkeleri Sipariş Formu Linkler İletişim English
Detaylı Arama  
Akmed Anmed Web Sitesini Ziyaret Etmek ?in T?klay?n?z.
Akmed etkinlikleri ve duyuruları hakkında bilgi almak isterseniz listemize üye olunuz.
E-Mail:
İsim:
Soyisim:
 
 
 
 

Ö Z E T

Varsaklar'ın Yerleşim Bölgeleri: Antalya Yöresinde Varsaklar
Muhammet GÜÇLÜ*

Bu makalede, Oğuzların Üç-ok koluna bağlı olan ve kaynaklarda Varsak, Varsah, Farsak ve Farsah şeklinde geçen Varsakların XIII. yüzyıldan itibaren İçel ve Tarsus'a yerleştiği; Anadolu Selçuklu ve Osmanlı devletine sürekli problem çıkardığı; bunun yanında Memlükler ve Karamanoğulları ile işbirliği yaptığı; özellikle Karamanoğulları'na önemli miktarda asker sağladığı ve Osmanlı-Karaman mücadelesinde yenilen Karaman Beylerini dağlık bölgede aralarında barındırdığı anlatılmaktadır.

Varsaklar, Fatih ve II. Bayezid döneminde başta Çukurova olmak üzere ülkenin dört bir yanına dağıtılmışlardır. Anadolu'da yerleştikleri yerler arasında Maraş, Çorum, Kırşehir, Sivas, Kayseri, Saruhan, Aydın, Hamid ve Teke bölgeleri bulunmaktadır.

XV. yüzyılın sonlarında hayvanlarına otlak bulmak ve Osmanlılar'ın baskısından kurtulmak amacıyla Antalya'ya gelen Varsaklar, kışlak olarak Antalya'nın kuzeyinde bulunan antik Lyrboton Kome'yi, yaylak olarak Korkuteli'nin kuzey-doğusunda bulunan ve sonradan kendi adlarıyla anılan "Varsak Yaylakı"nı seçtikleri anlatılmaktadır. Ayrıca 1530 yılı verilerine göre Teke Sancağında Varsaklar'a bağlı cemaatler ve 1480-1644 yılları arasında düzenlenen defterlere göre Anadolu'da Varsaklar'ın yerleşim yerleri levhalar halinde verilmektedir.

1732 yılında çıkan yörüklerin ''kışlak veya yaylak'' merkezlerine yerleştirilmesi konusundaki ferman gereği Varsaklar, Lyrboton Kome'nin güney eteklerine yerleştirilmiştir. İdari kayıtlara Tanzimat'ın ilanından sonra köy statüsü ile geçen Varsak'ın, 1973 yılında nahiye olduğu ve Belediye teşkilatının oluşturulduğu belirtilmektedir.


*Yrd. Doç. Dr. Muhammet Güçlü. Akdeniz Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Tarih Bölümü, 07058 - Kampüs - Antalya.

Özet Listesi