Ana Sayfa Sayılar Yayın İlkeleri Sipariş Formu Linkler İletişim English
Detaylı Arama  
Akdeniz Medeniyetleri Ara?t?rma Enstits
Akmed etkinlikleri ve duyuruları hakkında bilgi almak isterseniz listemize üye olunuz.
E-Mail:
İsim:
Soyisim:
 
 
 
 

Ö Z E T

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesinde Bulunan Bir Grup Maltız Tutacı
Mustafa ŞAHİN*

Bu çalışmada Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi'nde korunan bir grup maltız tutacı irdelenmiştir. Grup içerisinde yer alan ve Halikarnassos ve civarı dışında benzerlerini saptayamadığımız tutaçlara göre, yörede mangal üretmiş olan işliklerin varlığından söz etmek olasıdır. Böylece Ege Tipi adı verilen grubu Knidos dışında üreten diğer bir merkez daha belirlenmiştir.

Tutaç betilerinin diğer kentlerde bulunan benzerlerinden hareketle, Hellenistik çağda ticari ilişkileri de bir ölçüde belirlemek olasıdır. Buna göre, Hellenistik çağda İtalya, Kıta Yunanistan, Ege Adaları, Orta Doğu ve Kuzey Afrika, diğer bir ifade ile Akdeniz ülkeleri arasında ticari bir ilişkinin varlığından söz edilebilir. Ayrıca, antik çağda mangal üretiminin değişik merkezlerden yapılarak farklı yerlere ihraç edildiği de artık iyice belli olmuştur.

Grubumuzu oluşturan tutaç betileri arasında Satır başlarının bulunduğu örnekler ağırlıktadır. Kullanılan figürleri başlıca üç küme altında toplamak olası: Sarmaşık çelenkli olanlar, dik saçlı olanlar ve başlarına pilos takanlar. Biz terrakotta maskelerden hareketle, bunların tiyatro oyunlarında kullanılan karakterler olduğunu düşünüyoruz. Genel olarak, dik saçlılar ve boynuzcuklu olanlar Tragedialarda, sarmaşık çelenkliler Satyr Oyunlarında, piloslular ise Komedialarda kullanılan maskelerle ilişki içerisindedirler.


*Doç. Dr. Mustafa Şahin. Selçuk Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Arkeoloji Bölümü, 42031 - Konya

Özet Listesi