Ana Sayfa Sayılar Yayın İlkeleri Sipariş Formu Linkler İletişim English
Detaylı Arama  
Kaleii Mzesi
Akmed etkinlikleri ve duyuruları hakkında bilgi almak isterseniz listemize üye olunuz.
E-Mail:
İsim:
Soyisim:
 
 
 
 

Ö Z E T

Aperlae-Likya'da Sualtında Kalmış Bir Kilise
R. L. VANN*
K. SHEDRICK**
R. L. HOHLFELDER***

Maryland ve Colarado Üniversitelerinin 1996 yılından beri sürdürdüğü Aperlae antik kenti araştırmalarında, özellikle su altında kaldığı için iyi korunmuş olan liman bölgesi araştırmacılara benzersiz bir olanak sağlamaktadır. Çalışma grubunun ilk planlarını çıkardığı kent sınırları içinde dört kilise, İmparatorluk döneminden iki hamam, birçok kamu binası, evler, sarnıçlar ve mezar anıtları dikkat çekmektedir. Bu makale yalnızca bir kilisenin 1998 yılı incelemelerini içermektedir.

Yapının, kilise olarak tanımlanmasının başlıca sebebi, tipik bazilikal planıdır. Sınırlı koşullar nedeniyle, kalıntının ancak su üstünden görünen kısmı fotoğraflanmış ve çizimleri yapılabilmiştir. Yapının iki evreli olduğu belirlenmiştir. Erken Kilise adıyla tanımlanan ilk evrede yapı, 1'e 2 oranıyla Likya bölgesinin tipik kilise planına sahiptir. "Geç Kilise" evresinde ise bina, öncesine göre daha küçülmüştür.

Bazı yerel mimari özellikleri olan bazilikal planlı yapı için, olasılıkla, M.Ö. I. yy. - M.S. 7. yy. arasında yoğun yerleşim görmüş bu önemli noktası seçilmiştir. I. Konstantin döneminden (M.S. 306 - 337) önce bir Hıristiyan kilisesi yapılmış olması olasılığı yoktur ve kentin Arap akınlarıyla tahribine kadar da kullanım gördüğü anlaşılmaktadır.


*R. L. Vann, School of Architecture, University of Maryland, USA
**K. Shedrick, The Madeira School, McLean, VA, USA
***R. L. Hohlfelder, Department of History, University of Colorado, USA

Özet Listesi