Ana Sayfa Sayılar Yayın İlkeleri Sipariş Formu Linkler İletişim English
Detaylı Arama  
Kaleii Mzesi
Akmed etkinlikleri ve duyuruları hakkında bilgi almak isterseniz listemize üye olunuz.
E-Mail:
İsim:
Soyisim:
 
 
 
 

Ö Z E T

Aperlae’daki Doğu Hamamları
R. L. VANN*
R. L. HOHLFELDER**

Makalede Aperlae Doğu Hamamları, yüzey araştırmalarında ulaşılan veriler çerçevesinde sunulmuştur. A. Farrington, Likya Roma hamamlarıyla ilgili çalışmasında bu bölgede bulunan 67 olası hamam ya da gymnasiumdan söz etmiştir. Katalogta Aperlea’dan sadece bir gymnasium yer almakta, bu da sadece yazılı kaynakların referansına göndermedir. Ancak son araştırmalar iki yapının daha varlığını ortaya koymuştur.

Çalışmada öncelikle Farrington’un gruplandırması ve yorumları genel hatlarıyla sunulmuştur. Aperlea Doğu Hamamları’nın da Farrington’un belirlediği tipik Likya hamamı planına sahip olduğu belirtilmiştir.

Yapı, doğu-batı doğrultulu beş paralel oda ile kuzeydoğu köşesinde bir başka odadan ve bir sarnıçtan oluşmaktadır. A-E arasında harflerle isimlendirilen beş odanın hangi amaçla kullanıldığı saptanmaya çalışılmış, çatının orjinalinin nasıl olduğuna ilişkin öneride bulunulmuştur.

Sonuçta, Aperlea Doğu Hamamları’nın ilerideki çalışmalarda cevap bulabilecek sorunlarına değinilmiştir: Hamamın su ihtiyacı, su kemerleri olmayan bir kentte nasıl karşılanıyordu? Bunun için sadece küçük bir sarnıç mı kullanılıyordu, Doğu Hamamları’yla yazılı kaynaklarda geçen gymnasium arasında bir ilişki var mıydı? Doğu Hamamları’yla Batı Hamamları arasındaki bağlantı neydi?


*R. L. Vann, School of Architecture, University of Maryland, USA - K. Shedrick, The Madeira School, McLean, VA, USA.
**R. L. Hohlfelder, Department of History, University of Colorado, USA

Özet Listesi