Ana Sayfa Sayılar Yayın İlkeleri Sipariş Formu Linkler İletişim English
Detaylı Arama  
Kaleii Mzesi
Akmed etkinlikleri ve duyuruları hakkında bilgi almak isterseniz listemize üye olunuz.
E-Mail:
İsim:
Soyisim:
 
 
 
 

Ö Z E T

Anadolu'dan Ege Tipinde Sualtı Buluntusu Bir Grup Bizans Seramiği
Sema BİLİCİ*

Bu araştırmada Alanya, Antalya, Bodrum, Burdur ve Fethiye Müzeleri'ndeki sualtı buluntusu 35 seramik kap değerlendirilmiştir.

İncelenen kase türündeki kapların tamamı koyu kiremit renkli (Munsell 5 YR 5/6), seyrek dokulu ve iri gözenekli hamurludur. Alçak halka kaideli, yayvan gövdeli kaplarda ağız formları çeşitlilik gösterir.

Çarpık, özensiz, kaba işçilikli kapların iç yüzleri astarlı ve sırlı, dış yüzleri ise astarsız ve sırsızdır. Bazı örneklerin dış ağız yüzeyinin de astarlı olduğu görülür. Sır rengi olarak, şeffaf açık sarı, sarımsı yeşil, açık yeşil ve zeytuni yeşil renkler tesbit edilmiştir. Kapların bezemelerinde kazıma tekniği uygulanmıştır. Sadece bir örnek üzerinde sgraffito tekniği de dikkati çeker.

Merkezi kompozisyon şemasının uygulandığı bezemelerde zemin işlenmemiştir. Biçimlendirmede soyutlamacı bir üslup özelliği belirgindir. Bezemeler sade bir anlatım özelliğindedir. Merkezde siluet görünümünde su kuşu ve balık figürleri ile bunların çevrelerinde serbest stilde eğrisel eğrisel çizgiler ya da eşkenar dörtgen geometrik biçimler yer alır. Merkezden radyal açılan dalgalı çizgili bezemeler ve bunların varyasyonları ise ahtapotu andırır.

Benzer stildeki seramikler Kıbrıs, İsrail'deki Haçlı yerleşmeleri, Anadolu, Yunanistan ve Kırım'da ele geçirilmiştir. Ege'deki Kastellorizo ve Skopelos batık buluntuları da incelediğimiz kaplarla benzer niteliktedir.

Makaleye konu olan örnekler 12. yüzyılın ortaları ile 13. yüzyılın başlarına tarihlendirilebilir. Üretim yerleri belirlenememiştir. Benzerleri gibi Akdeniz, Ege ve Karadeniz'de deniz yoluyla ticareti yapılan Bizans kaplarıdırlar.


*Yrd. Doç. Dr. Sema Bilici, Gazi Üniversitesi, Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü, Ankara.

Özet Listesi