Ana Sayfa Sayılar Yayın İlkeleri Sipariş Formu Linkler İletişim English
Detaylı Arama  
Akmed Anmed Web Sitesini Ziyaret Etmek ?in T?klay?n?z.
Akmed etkinlikleri ve duyuruları hakkında bilgi almak isterseniz listemize üye olunuz.
E-Mail:
İsim:
Soyisim:
 
 
 
 

Ö Z E T

Osmanlı Devrinde Antalya Belgeleri, I, XVIII. Yüzyıl
Tuncer BAYKARA*

Geçmişten kalan belgeler arşivlerde saklanır. Ülkemizde devlet belgelerinin saklandığı yerler başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı iki ana kurumdur: Osmanlı ve Cumhuriyet arşivleri. Genel Kurmay Harp Dairesi’ndeki Askeri Arşivi, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü Arşivi’ni ve bir de Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) arşivlerini eklemek gerekir.

VGM arşivindeki belge kümelerinden birisi de Hurufat Defterleri denilen, 1690-1840 tarihleri arası dönemin bilgilerinin yer aldığı defter kümesidir Anadolu Kazaskerliği’ne ait bu defterlerin kazalara göre tutulması araştırmalar, incelemeler için büyük kolaylıktır. Kazalar Arap alfabesine göre sıralanmıştır. Antalya da elif harfindedir.

Bu defterde Kadı’nın Anadolu Kazaskerliği ile, dolaylı da olsa bir şekilde vakıfla ilişkili konulardaki yazışmaları bulunur. İşlemlerde kolaylık olsun yazışmalar diye özet olarak tutulmuştur. Asıl amaç tayin edilen kişilerle ilgili durumun kolaylıkla takip edilmesidir.

Bu makalede, Vakıflar Genel Müdürlüğü arşivindeki 1143 numaralı ve “Elif, Bâ, Tâ, Cim, Ha ve Dal Defteridir, sene 1139-1140” başlığını taşıyan defterdeki Eylül 1726 ile Şubat 1728 tarihleri arası, Antalya kazası ile ilgili kayıtlar aynen yayınlanmıştır.

Bu yıllardaki bilgiler genellikle tayindir. Yazara göre bu tür tayinler çok farklı incelemelere konu olabilir ve kendisi de böyle bir imkanı göz önüne sermek istemiştir.


*Prof. Dr. Tuncer Baykara, Ege Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Tarih Bölümü, Bornava-İzmir.

Özet Listesi