Ana Sayfa Sayılar Yayın İlkeleri Sipariş Formu Linkler İletişim English
Detaylı Arama  
Akdeniz Medeniyetleri Ara?t?rma Enstits
Akmed etkinlikleri ve duyuruları hakkında bilgi almak isterseniz listemize üye olunuz.
E-Mail:
İsim:
Soyisim:
 
 
 
 

Ö Z E T

Antalya'nın İlk Türk Mülki Amiri ve Kumandanı Mübarizettin Ertokuş'un Faaliyetleri ve Eserleri
Hasan GEYİKOÐLU*

Antalya'nın ilk Türk askeri ve mülki amiri Mübarizeddin Ertokuş'tur. Mübarizeddin Ertokuş aslen, Selçuklu sultanı I. Gıyaseddin Keyhüsrev'in has kölelerindendir. Sultan I. Keyhüsrev, Antalya'yı fethedince, buranın sübaşı, askeri ve mülki amiri ve komutanlığına Mübarizeddin Ertokuş atandı (5 Mart 1207).

Yerli Rumların isyanı sonucu Antalya Selçuklu hakimiyetinden çıktı. Sultan I. İzzeddin Keykavus, Antalya'yı yeniden fethetti (22 Ocak 1216). Antalya sübaşılığına yine Mübarizeddin Ertokuş getirildi.

Mübarizeddin Ertokuş, Alanya'nın ve doğu sahillerinin fethinde büyük rol oynadı. I. Alaeddin Keykubad, Mengücüklüler ülkesini ilhak ettikten (1228) sonra büyük oğlu Gıyaseddin Keyhüsrev'i bu vilayete melik ve Mübarizeddin Ertokuş'u da Gıyaseddin'e atabeg tayin etti. Melik Gıyaseddin ile Ertokuş, Trabzon üzerine bir sefer yaptılar; ancak şehri ele geçiremediler (1228). Bu olaydan sonra kaynaklarda Mübarizeddin Ertokuş'un adı geçmemektedir. Onun ne zaman, nerede öldüğünü bilmiyoruz.

Hayır işleri de yapan Mübarizeddin Ertokuş, Isparta vilayetinde kervansaray ve medrese, Antalya'da cami İnşa ettirmiş, bunların masraflarının karşılanması için vakıf kurmuştur.


*Yard. Doç. Dr. Hasan Geyikoğlu, Atatürk Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Tarih Bölümü, 25240 Erzurum.

Özet Listesi