Ana Sayfa Sayılar Yayın İlkeleri Sipariş Formu Linkler İletişim English
Detaylı Arama  
Akmed Anmed Web Sitesini Ziyaret Etmek ?in T?klay?n?z.
Akmed etkinlikleri ve duyuruları hakkında bilgi almak isterseniz listemize üye olunuz.
E-Mail:
İsim:
Soyisim:
 
 
 
 

Ö Z E T

Antalya Yöresinden İki Yunanca Yazıt
Recai TEKOĞLU*

Son yıllarda Pamphylia Bölgesi'nde yaptığım araştırmalar sırasında aşağıdaki iki yazıtı belgeleme imkanı buldum.

1) AdakSteli
Deskripsiyon: Kireçtaşı adak steli, ön yüzünde Kakasbos figürü yer alıyor. Üst kısmı kırık. Sağ alt bölüm kısmen tahrip olmuş. Yazıt stelin alt kısmında iki satır halinde olup büyük oranda tamamdır. Harfler yakın geçmişte ellenerek kısmen aşınmıştır. Kepez-Antalya'nın Göçerler Mahallesi'nde Adnan Demirkıran'ın ahır duvarında kullanılmıştır. Uzun yıllar önce aynı yöredeki eski bir binadan getirildiği bildirilmiştir. Harfler: A ve C.
Ebatlar: Y: 45 cm., G: 34 cm.; harfler: 2-3.5 cm.
Tarihleme: İ.S. 2. veya 3- yy.
Tercümesi: "Ou[r?]odobas oglu Trokondas"

Okuma üzerine: Satır 2. özel adın restorasyonu tam doğru olarak yapılamamaktadır, "p" harfi tahrip bölümde çok zor seçilmektedir. Bu ad, daha önce bilinmeyen Küçük Asya kökenli bir ad olabilir.

2)Adak Steli
Deskripsiyon: Kireçtaşı adak steli, Menandros oğlu Ariston tarafından Zeus Aizanon'a ithaf edilmiştir. Yazıtın üzerinde iki zeytin dalı ve şimşek Zeus'un epitethleri olarak tanımlanıyor. Sağ taraf kısmen tahrip oluştur. Buluntu yeri bilinmiyor ama Aizanoi ve çevresi olması muhtemeldir. Bugün Antalya'da özel bir koleksiyonda saklanmaktadır. Harfler: S, O.

Ebatlar: Y: 82 cm.; G: 29 cm.; harfler: 1.6-2.4 cm.
Tarihleme: İ.S. 2. yy.
Metin:

Tercümesi: "Menandros oglu Ariston, (bu steli) kendisi ve kansi Nikoboule ve kizi Manias için Zeus Aizanon'a (adamistir)."

Yorum: Zeus Aizanon'dur. Etnik biçim. Aulock, IX 3331 ve 334l'den taninmakta olup TAM V, 1 Nr. 13 1.15'de ???a?e?t?? biçiminde yinelenmektedir.


*Doç. Dr. Recai TEKOÐLU, Akdeniz Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Arkeoloji Bölümü, Kampüs 07040 Antalya.

Özet Listesi