Ana Sayfa Sayılar Yayın İlkeleri Sipariş Formu Linkler İletişim English
Detaylı Arama  
Akmed Anmed Web Sitesini Ziyaret Etmek ?in T?klay?n?z.
Akmed etkinlikleri ve duyuruları hakkında bilgi almak isterseniz listemize üye olunuz.
E-Mail:
İsim:
Soyisim:
 
 
 
 

Ö Z E T

Restorasyon Sonrası Demre (Myra) - Aziz Nikolas Kilisesi Mezar Mekanı, Duvar Resimleri
Nilay KARAKAYA*

Demre'deki Aziz Nikolaos Kilisesi'nin güneyinde bulunan mezar mekanı duvar resimlerinin koruma ve onarım çalışmaları 2001 yılında başlamış olup, 2004 yılında tamamlanmıştır. Çalışmalar sırasında mekanın kuzey duvarındaki mezar nişlerinde yer alan beş bayram sahnesi ile birlikte, duvarlardaki nişlerin kemer yüzeylerinde bulunan Aziz Nikolaos'un yaşamını içeren siklustan onbeş sahne ile tüm ve büst şeklinde tasvir edilmiş aziz, piskopos, martir, keşiş olmak üzere kırkbeş figür restore edilmiştir. Ayrıca koruma ve onarım çalışmaları sonucu bazı yeni bitkisel ve geometrik bezemeler de ortaya çıkmıştır.

Restorasyon sonrası, kuzey duvardaki mezar nişlerinde yer alan apokrif (halk için yazılmış inciller ve bunlardan alınmış dini mevzular üzerine yapılmış resimler) kaynaklı Koimesis, Anastasis ile İncil kaynaklı İsa'nın doğumu ve Çarmıhta İsa sahnelerinin ikonografik özellikleri belirginleşmiştir. Mekanın kuzey ve güney duvarlarındaki mezar nişlerinin kemer yüzeylerinde ve batı duvarın kuzey üst bölümünde kilisenin patron azizi Aziz Nikolaos'a ait onbeş sahne vardır. Yapılan koruma ve onarım çalışmaları sonucunda sahnelerin ikonografik ve üslup özelliklerinin belirginleştiği izlenmiştir. Deniz Mucizesi (I), Deniz Mucizesi (II), Üç Komutan hapiste, Aziz Nikolaos'un İmparator Konstantin'e rüyasında gözükmesi, Aziz Nikolaos'un Vali Ablabius'a rüyasında gözükmesi, Üç Komutan İmparator Konstantin önünde, Üç komutanın Aziz Nikolaos'a teşekkürü, Aziz Nikolaos'un Basileos'u Araplardan kurtarması, Basileos'un babasının Aziz Nikolaos'a teşekkürü, Aziz Nikolaos'un Demetrios'u boğulmaktan kurtarışı, Aziz Nikolaos'un çocuğu olmayan bir aileye yardımı (I-II), Aziz Nikolaos'un büyülü bir kişiyi iyileştirmesi, Üç Bekar Kızın hikayesi (?) ve bir sahne fragmanı olmak üzere onbeş sahne restore edilmiştir.

Mezar mekanında restore edilen toplam kırkbeş figürden yirmidördü yayınlanmamış olup, yeni bulunmuştur. Mezar mekanında kitabesi ile günümüze gelen azizler yoğunluktadır. Bunlar genellikle ölüm yıl dönümleri Ocak, Şubat, Kasım ve Aralık olan azizlerdir.

Mekandaki resimler üslup açısından incelenirse, benzer örneklerin Kıbrıs'taki, başkent etkili, 12. yy.'a ait duvar resimleri olduğu görülür. Sonuçta resimlerin 12. yy.'da başkent etkili bölgesel sanatçılar tarafından yapıldığı düşünülmektedir.


*Yrd. Doç. Dr. Nilay Karakaya, Erciyes Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Sanat Tarihi Bölümü, Kayseri.

Özet Listesi